vps

  • رابط 12 گیگابایتی!

    مهمترین دغدغه افرادی که علاقه مند به جمع آوری آرشیو در هر زمینه‌ای (عکس، فیلم، موسیقی) هستند، مشکل افت سرعت حین استفاده همزمان از هارد‌دیسک‌ها است و این مسئله سبب طولانی شدن فرآیند انتقال اطلاعات خواهد شد. هر چند پس از عرضه رابط نسل سوم SATA با سرعت انتقال 6 گیگابایت تا حدودي اين مشکل برطرف شد، اما با اين وجود برای تعداد درایوهای بالا، تاثیر محسوسی مشاهد نمی‌گردید. از این رو شرکت LSI جهت رفع این مشکل، رابط 12 گیگابایتی خود از نوع SAS را معرفی کرده است. همچنین اين شرکت، اولین رابط 12 گیگابایتی از نوع SATA را به صورت یک کارت جانبی تولید خواهد کرد. این رابط از طریق رابط PCI-E x8 به مادربورد متصل شده و قابلیت راه‌اندازی همزمان 44 درایو SATA و تعداد 2048 آدرس SAS را دارد!
    جهت اثبات این ادعا از 32 هارددیسک با سرعت 15300 دور در دقیقه ساخت شرکت Seagate استفاده شده، که در پایان شاهد افزایش 58 درصدی سرعت انتقال اطلاعات (ورودی و خروجی اطلاعات روی هارددیسک‌ها) نسبت به رابط 6 گیگابایتی SATA در هارددیسک‌های مشابه بودند. همچنین پهنای باند با استفاده از رابط 12 گیگابایتی، به میزان 68 درصد افزایش داشته و به سرعت 3106.84 مگابایت در ثانیه رسيده است. در تعداد دستورات ورودی و خروجی نیز عدد خیره‌کننده 1.01 میلیون دستور در هر ثانیه به ثبت رسيده است.
    تمام تست‌ها توسط دستگاه IOMeter به ثبت رسیدند، اما امکان ثبت میزان اشتباه در خصوص 1.01 دستورالعمل وجود دارد، زیرا این تعداد دستورالعمل توسط رابط SATA قابل پشتیبانی نبوده و ممکن است نشان‌دهنده میزان ورودی و خروجی از حافظه نهان هارد‌دیسک‌ها باشد.