فرمان Ping بخشی از پروتکل Internet Control Message Protocol) ICMP) است که در اشکال زدايی شبکه هايی که تحت پروتکل TCP/IP کار می کنند مورد استفاده قرار می گيرد. ( اگر تا اينجا از صحبت های من چيزی سر در نياورديد هيچ اشکالی ندارد، اين مقدمه ی فنی را گفتم که حداقل يک بار نام اين پروتکل به گوشتان خورده باشد و چنانچه در آينده ی نزديک در حين خواندن مقاله ای در زمينه ی هک با نام پروتکل روبرو شديد، چندان با موضوع بحث غريبه نباشيد ). اما به زبان ساده تر، Ping فرمانی است که شما به کمک آن می توانيد بسته های حاوی اطلاعاتی را به کامپيوتری در يک شبکه فرستاده و از کامپيوتر مذکور بخواهيد تا در صورت Online بودن ( حاضر بودن ) در شبکه، همان بسته های دريافتی حاوی اطلاعات اوليه يا هر جواب ديگری را که صلاح می داند، برای شما پس فرستاده، از اين طريق شما را از وضعيت Online و حضور فعالش در شبکه مطلع سازد. به عبارت ديگر از طريق فرمان Ping شما می توانيد چک کنيد که آيا کامپيوتری در آن لحظه ی خاص در محيط شبکه ای ( شبکه جهانی اينترنت ) حضور فعال دارد يا خير.

از آنجايی که اولين گام در هک کردن هر کامپيوتری در اينترنت کسب اطلاع از وضعيت Online و حضور فعال آن در اينترنت است، از اين رو فرمان Ping يکی از فرمان های کليدی و اصلی هکرها به حساب می آيد. به اين ترتيب که هکر ها ابتدا با اجرای فرمان Ping يا اصطلاحا Ping کردن به يک کامپيوتر از حضور آن در اينترنت اطمينان حاصل کرده، سپس اقدام به برنامه ريزی برای هک کردن سيستم قربانی خود ميکنند.

شيوه ی کار فرمان Ping که در محيط DOS اجرا می شود اينگونه است که وقتی شما آن را اجرا می کنيد يا همان طور که گفتم اصطلاحا به کامپيوتری Ping می کنيد، کامپبوتر شما ۴ بسته حاوی اطلاعات را به کامپيوتر مورد نظر ارسال کرده و منتظر می ماند تا در صورت Online بودن ( يا حضور فعال ) کامپيوتر مذکور در اينترنت، حداقل يکی از بسته های ارسالی، برگشت داده شده و دريافت شود. البته در اکثر موارد در صورت Online بودن کامپيوتر راه دور هر ۴ بسته برگشت داده می شوند.

برای روشن شدن بيشتر مطلب تمرينی که در ادامه آمده را انجام دهيد:

همانطور که اشاره شد فرمان Ping در محيط Dos اجرا می شود. بنابراين ما ابتدا بايد از محيط ويندوز به محيط Dos برويم. برای اين کار بر روی Start ويندوز۹۸ رفته سپس بر روی عبارت Programs رفته و سپس بر روی عبارت MS-DOS Prompt کليک کنيد.
پنجره ی MS-DOS Prompt باز می شود. ملاحضه می کنيد که در حالت
اتصال خود را از طريق Windows به اينترنت برقرار نموده، سپس فرمان Ping yahoo.com ( يا هر سايت ديگر ) را در DOS وارد نموده و Enter بزنيد. توجه داشته باشيد که تایپ کردن http://www/ لزومی ندارد.
همانطور که ملاحضه ميکنيد آدرس عددی IPی متناظر با وب سايت http://www.yahoo.com/ مقابل Reply from ديده می شود. ( البته امکان دارد آدرس IPای که هر بار با اجرا کردن فرمان Ping بر روی کامپيوتر شما ظاهر می شود با آدرس IPی قبلی متفاوت باشد. اين امری کاملا طبيعی است، زيرا از آنجايی که عموما صدها يا حتی هزاران نفر به طور همزمان از سايت !Yahoo بازديد می کنند، برای آن که بتوان به همه ی بازديدکنندگان سرويس مناسبی ارائه کرد و هر يک دارای آدرس IPی منحصر بفردی هستند).
همين حالا سعی کنيد تا به عنوان تمرين آدرس IPی چند سايت ديگر را پيدا کنيد. برای مثال ميتوانيد آدرس IPی سايت ISPای که از طريق آن به اينترنت وصل ميشويد را به دست آورده و آنرا با آدرس Ipای که در قسمت قبل با استفاده از فرمان winipcfg پيدا کرده بوديد مقايسه کنيد.