vps

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 از مجموع 7

موضوع: وسایل مورد نیاز برای راه اندازی شبکه

عضو ممتاز atn_1366 آواتار ها
    قدرت اعتبار
    12

Post وسایل مورد نیاز برای راه اندازی شبکه

با سلام خدمت دوستان عزیز ...
    در این بخش تصمیم گرفتم که وسایل مورد نیاز راه اندازی شبکه رو معرفی کنم و در مورد آنها توضیح دهم :

1 - کارت شبکه : کارت شبکه قطعه ای سخت افزاری است که برای راه اندازی شبکه لازم است و در داخل کامپیوتر قرار می گیرد .
    برای راه اندازی شبکه تمام کامپیوترها باید حداقل یک کارت شبکه داشته باشند که کارت های شبکه خود دارای سرعت مختلفی هستند که این سرعت ها عبارتند از :
    کارت های 10/10 - 100/10 - 1000/100/10 که کارت های 10/10 تقریباً دیگر در شبکه های جدید استفاده نمی شوند و رایج ترین نوع کارت های شبکه هم کارت های 100/10 می باشند که در بازار به صورت فراوان وجود دارند و کارت های شبکه ی 1000 هم به دلیل گرانی در حال حاضر مصارف کمتری دارند .

2 - کابل شبکه : کابل های شبکه شامل هشت رشته سیم رنگی و محافظ ( نویزگیر ) می باشند .
    کابل های شبکه بسته به سیستم مورد استفاده شبکه ، نوع استفاده و متراژ استفاده کابل باید انتخاب شوند .
    کابل ها در حال حاضر به صورت Cat-5e و Cat-6e می باشند که در بخش های بعدی این آموزش در مورد محل استفاده این دو نوع کابل هم توضیح خواهم داد .
    در حال حاضر کابل های شبکه زیادی با قسمت ها ، جنس ها و کیفیت های مختلف در بازار ایران وجود دارند که از جمله ی این کابل ها می توان به کابل های Belden , Belkin , Legrand , Brand-Rex اشاره کرد که تفاوت این کابل ها در مقاومت ، سرعت و نویزگیری آنها می باشد .
    کابل هایی از جمله Belden , Belkin که قیمت پایین تری دارند و در بازار هم بیشتر یافت می شوند اصولاً باید برای متراژهای پایین و شبکه های معمولی با کارکرد کم استفاده گردند و کابل هایی از جمله Legrand , Brand-Rex هم که قیمت های بالایی دارند معمولاً در شبکه های پرظرفیت و با متراژ بالا استفاده می شوند .
    قیمت کابل های Belden , Belkin که در بازار هم اصل و هم تقلبی آنها موجود است از حدود متری 150 تومان تا 300 تومان می باشند .
    قیمت کابل های Legrand , Brand-Rex که فکر نمیکنم تقلبی داشته باشند از حدود متری 600 تومان تا 3000 تومان می باشند .
    البته دلیل این قیمت های متغیر این است که خود این مارک ها مثلاً Legrand کابل های متفاوتی با کیفیت های متفاوت برای استفاده های مختلف تولید می کنند .
    خوب حالا می خواهم در مورد Hub و Switch توضیح بدهم که متاسفانه در کمتر جایی دیدم که تفاوت بین این دو قطعه رو به درستی بیان کرده باشند و حتی خیلی از جاها دیدم که می گویند Switch همان Hub است که این تفکرات کاملاً اشتباه می باشند .
    Hub قطعه ای سخت افزاری است که یک رابط می باشد و یک سر کابل های شبکه به آن و سر دیگر کابل ها به کامپیوترها متصل می شوند .
    قابل ذکر است که در حال حاضر کمتر از Hub استفاده می شود و اغلب به جای آن از Switch استفاده می کنند .
    Switch نیز قطعه ای سخت افزاری است که یک رابط می باشد و یک سر کابل های شبکه به Switch و سر دیگر کابل ها به کامپیوتر ها متصل می شوند .
    و خوب حالا ضرورت کاربرد این قطعات در شبکه ها و تفاوت این دو قطعه را بیان می کنم :
    Hub دستگاهی است که سرعت شبکه را بین تعداد کامپیوترهای متصل به شبکه تقسیم می کند و وظیفه دارد اطلاعات را نوبت دهی کند و به نوبت و به ترتیب به کامپیوترهای مختلف انتقال دهد .
    Switch دستگاهی است که سرعت شبکه را با همان سرعت اصلی ارتباطی برای تمام کامپیوترها تامین می کند و وظیفه دارد اطلاعات را نوبت دهی کند و به ترتیب به کامپیوترهای مختلف انتقال دهد .
    تفاوت Hub و Switch در این است که هاب سرعت اصلی شبکه را بین تعداد کامپیوترها تقسیم می کند یعنی اگر سرعت شبکه شما 100Mbps باشد و شما در شبکه 4 کامپیوتر متصل داشته باشید به هر کدام از کامپیوتر ها سرعتی برابر 25Mbps اختصاص میدهد .
    ولی Switch سرعت اصلی شبکه را به همان صورت برای تمام کامپیوتر های متصل به شبکه تامین می کند یعنی اگر سرعت شبکه ی شما 100Mbps باشد و شما در شبکه 4 کامپیوتر متصل داشته باشید سرعت اختصاص یافته برای تمام کامپیوترها همان 100Mbps یعنی سرعت اصلی می باشد .
    ***** تفاوت Switch و Hub در بالا کاملاً توضیح داده شده است از این رو کاملاً مشخص است که چرا در حال حاضر اغلب از Switch به جای هاب استفاده می شود .

خوب Switch ها هم مانند کارت های شبکه به سرعت های مختلف تقسیم میشوند که Switch های موجود در حال حاضر Switch های 100/10 و 1000/100/10 هستند که باید بر اساس نوع کارت های شبکه مورد استفاده در کامپیوترها و کابل های شبکه ی ارتباطی بین آنها Switch را انتخاب کرد .
    به طور مثال اگر کارت های شبکه ی شما 100/10 می باشد باید از سوییچ 100/10 استفاده کنید .
    ***** نکته مهم این است که شما می توانید کارت شبکه ی 1000/100/10 را در یک شبکه 100/10 و با سوییچ 100/10 استفاده کنید . یعنی اگر شما 5 کامپیوتر دارید و از این 5 کامپیوتر 2 تا از آنها کارت شبکه OnBoard دارد و سرعت آنها 1000/100/10 است و 3 کامپیوتر دیگر کارت ندارند و شما برای آنها کارت 100/10 تهیه کرده اید و سوییچ شما هم 100/10 می باشد می توانید این کامپیوترها را در یک شبکه با سرعت 100/10 استفاده کنید .
    پس به طور کلی اگر می خواهید سرعت شبکه ی شما 100/10 باشد باید سرعت کارت های شبکه ی شما حداقل 100/10 باشد ولی سوییچ شما باید حتماً با سرعت 100/10 باشد .
    اگر می خواهید سرعت شبکه شما 1000/100/10 باشد باید سرعت کارت های شبکه و سوییچ شما 1000/100/10 و از کابل شبکه Cat-6e استفاده نمایید . حتی اگر یکی از کارت های شبکه ی مورد استفاده ی سیستم شبکه ی 1000/100/10 با سرعت 100/10 باشد در شبکه ی شما اختلال ایجاد می کند .
    قطعات دیگری نیز در شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرند که بسته به محل استفاده و ... می توان از آنها استفاده کرد مانند : Rack ها ، Panel ها و ... که البته شامل بحث ما نمی باشند .

امیدوارم مطالب بالا راهنمای خوبی برای دوستان در مورد قطعات شبکه باشد .:p
    دوستان عزیز در مورد مطالب بالا و قطعات شبکه هر سوالی داشته باشند می توانند در همین قسمت آن را مطرح کنند تا من و دوستان دیگر پاسخگوی آنها باشیم .;)

موفق باشید .
    آرمان تشکر

2. The Following 3 Thank You to atn_1366 For This Useful Post:

babakaram (Thursday 29 June 2006), Safi (Sunday 18 June 2006), Taha (Sunday 18 June 2006)

عضو ممتاز AKBAR H.Y آواتار ها
    قدرت اعتبار
    11

سلام
    دوست عزیز مطالب شما جالب بودش
    موفق باشی
    بهترين دوست اگه نيستي، لااقل بهترين دشمن باش، غمخوارم اگه نيستي، لااقل بزرگترين غمم باش، هرچه هستي بهترين باش، چون بهترين ها هميشه در خاطر مي مانند، پس در خاطرات بدم بهترين باش

ایمیل : [email protected]

قدرت اعتبار
    12

خواهش می کنم ... در خدمت هستم ...

عضو نیمه فعال hamzehfr آواتار ها
    قدرت اعتبار
    0

با سلام خدمت جنابatn_1366 وتشکر.یک سوال داشتم.کارت شبکه یک کامپیوتر من آنبورد میباشد.چطوری بفهمم که 100/10 است یا 1000/100/10 .متشکرم

قدرت اعتبار
    12

سلام به شما دوست عزیز ...
    Hamzehfr جان ... شما تا اونجا که من اطلاع دارم 2 راه دارید ...:::::
    1 - اگر دفترچه راهنمای مادربورد خود رو نگاه کنید حتماً مشخصات دقیق کارت شبکه در اون ذکر شده ...
    2 - به صورت زیر عمل کنید :
    روی آیکون My Computer کلیک راست کنید و آخرین گزینه یعنی Properties رو انتخاب کنید . پنجره System Properties مانند تصویر زیر ظاهر خواهد شد :

بعد در این پنجره روی زبانه ی Hardware در بالای پنجره کلیک کنید و در زبانه ی Hardware گزینه ی Device Manager رو مانند تصویر زیر انتخاب کنید :

در این پنجره روی گزینه ی Network Adapters دابل کلیک کنید تا لیست کارت های شبکه ی شما مانند تصویر زیر نمایان شود :

سپس اگر دقت کنید یکی از کارت ها ، کارت شبکه آنبورد شما می باشد که با توجه به نام آن می توان متوجه سرعت کارت شبکه شد ، به این صورت که اگر در جلوی کارت شبکه ی شما نوشته شده بود 1000/100/10 یا 1000/100 یا Gigabit Ethernet یعنی کارت شبکه شما سرعت 1000 است ولی اگر نوشته شده بود 100/10 یا 100 یعنی کارت شبکه شما سرعت 100 است ....
    اگر به تصویر زیر دقت کنید مشخص است که کارت شبکه ی سیستم Gigabit یعنی با سرعت 1000 می باشد :

اگر باز هم با این روش ها متوجه سرعت کارت خود نشدید نوشته کارت خود در قسمت Network Adapters رو در اینجا بنویسید تا مشکل شما حل شود ... ;)

موفق باشید ...
    آرمان تشکر

عضو نیمه فعال hamzehfr آواتار ها
    قدرت اعتبار
    0

با سلام خدمت atn_1366 عزیز.در جلوی کارت شبکه من نوشته زیر است:
    realtek RTL8169/8110 Family gigabit Ethernet NIC
    آیا من میتوانم یک کارت 1000 روی کامپیوتر دوم نصب کنم وشبکه درست کنم.
    آیا از طریق شبکه میتوانم فایلهای با حجم بالا مثل فیلم و شو را بین دو کامپیوتر ردو بدل کنم و یا رایت کنم؟ببخشید که خیلی زحمت دادم.بسیار ممنونم از شما.

قدرت اعتبار
    12

خواهش می کنم دوست عزیز ...
    بله درسته ... کارت شبکه شما سرعت 1000 هست و اگر سیستم دیگری داشته باشید که کارت 1000 داشته باشد می توانید ایندو رو با کابل Back to Back که من در طرز سیم بندی کابل های شبکه در همین بخش توضیح دادم به یکدیگر متصل کنید ...
    البته یک مورد رو فراموش نکنید که اگر سیستم دیگر کارت آنبورد شبکه ی 1000 ندارد این کار فعلاً به صرفه نیست ... به دلیل اینکه قیمت یک کارت شبکه ی 100 در حال حاضر حدود 6 تا 10 هزار تومان هست ولی قیمت یک کارت شبکه 1000 معمولی در ایران حدوداً 40 هزار تومان است .!!!!

در مورد انتقال فایل های حجیم که شما فرمودید من خودم ترجیحاً از شبکه استفاده می کنم و از رایت و کپی این عمل سریع تر است .... با این وضعیت که من از شبکه 100 استفاده می کنم و اگر شبکه شما 1000 باشد که دیگه برای انتقال فایل های حجیم فوق العاده میشه ...!!!!!

موفق باشید ...
    آرمان تشکر

بوک مارک ها

بوک مارک ها