سلام به دوستان عزیز و علاقه مندان به مبحث شبکه .....
این آموزش برای شبکه کردن 2 کامپیوتر از طریق پورت سریال یا پارالل کامپیوتر می باشد که البته این نوع شبکه سرعت پایینی دارد ولی برای مصارف کوتاه مدت بین 2 کامپیوتر میتوان از این نوع شبکه استفاده های خوبی کرد .
در ضمن در این نوع شبکه نیاز نیست دو کامپیوتر کارت شبکه داشته باشند و از این لحاظ یک حسن به حساب می آید زیرا در تمام کامپیوتر ها حداقل یک پورت سریال و یک پورت پارالل موجود است .

خوب برای این کار اول از همه نیاز به یک کابل سریال یا پارالل دارید که هر دو سر کابل سریال باید مادگی باشد و هر دوسر کابل پارالل هم باید نری باشد .
شما می توانید این کابل رو از فروشگاه های کامپیوتر تهیه کنید .
روش دیگر این است که خود شما این کابل رو بسازید . برای ساخت این نوع کابل ها به وسایل زیر نیاز دارید و باید به صورت زیر عمل کنید :

1- برای ساخت کابل سریال : به دو فیش 9 پین مادگی سریال ، کابل 9 یا 10 رشته و هویه و قلع و روغن نیاز دارید .

2- برای ساخت کابل پارالل : به دو فیش 25 پین نری پارالل ، کابل 13 یا 14 رشته و هویه و قلع و روغن نیاز دارید .

خوب حالا که کابل شما آماده شده است می توانید این شبکه رو از طریق تنظیمات ویندوز بر قرار کنید .
به ترتیب زیر عمل کنید :
1 - دو کامپیوتر را خاموش کنید و کابل ساخته شده رو به دو سیستم متصل کنید و بعد هر دو سیستم رو روشن کنید .
2 - صبر نمایید تا سیستم کاملاً بوت شود .
3 - از منوی Start به Control Panel بروید :4 - روی Network And Internet Connection کلیک کنید و بعد در صفحه بعد روی Network Connections کلیک کنید :5 - سپس از داخل نوار سمت چپ اولین گزینه یعنی Create A New Connection رو انتخاب کنید :


6 - خوب حالا در پنجره ای که باز میشود روی Next کلیک کنید :


7 - سپس در صفحه بعد گزینه آخر یعنی Set up an advanced connection رو انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید :


8 - در صفحه بعد گزینه Connect directly to another computer رو انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید :


9 - خوب حالا در این مرحله باید انتخاب کنید که کدام سیستم ، سیستم سرویس دهنده هست و کدام سیستم ، سیستم سرویس گیرنده .... پس اول تنظیمات سرویس دهنده رو انجام می دهیم .:
گزینه اول یعنی Host رو انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید :10 - در پنجره بعد یک لیست وجود دارد که در آن نوع ارتباط را باید مشخص کنید یعنی از طریق سریال می خواهید شبکه رو برقرار کنید یا پارالل ... پس از اینکه یکی رو انتخاب کردید روی Next کلیک کنید :


11 - خوب حالا لیستی از کاربران را مشاهده میکنید که با انتخاب هر یک از کاربران داخل لیست شما به آنها اجازه میدهید که از این شبکه به سیستم سرویس دهنده متصل شوند ( حداقل باید یکی از admin ها رو برای کاملترین ارتباط انتخاب کنید ) و روی Next کلیک کنید :


12 - خوب حالا روی Finish کلیک کنید ... اکنون سرویس دهنده شما آماده است ...:::::


13 - خوب حالا باید تنظیمات سرویس گیرنده رو در کامپیوتری که می خواهید سرویس گیرنده باشد انجام دهید ... باید تمام مراحل رو از مرحله 1 تا 9 دوباره انجام دهید و بقیه مراحل هم به صورت زیر است :
در پنجره Host or Guest? گزینه Guest رو انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید :14 - سپس در پنجره بعد باید نوع ارتباط رو انتخاب کنید ( باید دقت کنید که این نوع ارتباط دقیقاً باید همان نوع ارتباطی انتخاب شود که در سیستم سرویس دهنده انتخاب کردید ) ... پس از انتخاب نوع ارتباط روی Next کلیک کنید :


15 - خوب حالا در پنجره بعد تیک کنار گزینه Add a shortcut to this connection to my desktop رو بزنید و بعد روی Finish کلیک کنید :


16 - پس از اتمام کار پنجره Connection باز میشود که مطمئناً همگی به آن آشنایی دارند ... در این پنجره در قسمت Username نام کاربری که در سیستم سرویس دهنده انتخاب کرده اید رو وارد کنید و در قسمت Password هم رمز عبور رو وارد کنید و در آخر برای اتصال به سیستم سرویس دهنده روی Connect کلیک کنید :خوب کار تمام است و اکنون باید شما توانسته باشید به سیستم سرویس دهنده متصل شوید ...

دوستان عزیز اگر در مورد این نوع شبکه سوالی دارند می توانند در همین جا مطرح کنند .
اگر هم در مورد تنظیمات و کارکرد این شبکه مشکلی هست باز هم در همین جا مطرح کنید .


موفق باشید .;)
آرمان تشکر .