با سلام
خیلی از مردم دوست دارن فیلمهایی رو که بوسیله دوربینهای فیلمبرداری خانگی ضبط می کنند خودشون مونتاژ کنن . اما بدلیل اینکه هم امکانات سخت افزاری یک سیستم تدوین مطلوب را ندارند و هم با طرز کار نرم افزارهای مونتاژ آشنا نیستند یا از مونتاژ اونها صرفنظر می کنند یا در نهایت به VCD یا DVD تبدیل می کنند بدون اینکه نماها و تصاویرضبط شده بدرد بخور و سالم را از نماهای پر از لرزش ، بد رنگ ، تاریک و کم نور وپر از GRAIN یا برفک جدا کنند. به همین دلیل از امروز تصمیم گرفتم به نکاتی درباره میکس و مونتاژ کامپیوتری و نرم افزارهای مربوطه مثل PREMIERE / AFTER EFFECTS / EDIUS PRO ، کارتهای کپچر آماتور و حرفه ای ، نوارهای بتاکم ، دی وی کم و Player های BETA CAM و DV CAM و اکثر مطالب مرتبط با مونتاژ کامپیوتری را به تناوب به اطلاع کاربران عزیز برسونم . البته قصد من آموزش میکس و مونتاژ نیست چون هم به اندازه کافی کتاب و CD آموزشی دراین مورد منتشر شده و هم اگر بخوایم از صفر شروع کنیم به وقت بسیار زیادی برای جمع آوری وارسال منابع آموزشی نیاز است.

برای شروع از سخت افرارهای مورد نیاز برای مونتاژ شروع می کنم .

همه شما می دونید که برای انتقال دادن فیلمهای ویدیویی به داخل کامپیوتر به یک واسطه به نام کارت کپچر احتیاج دارید . وظیفه کارت کپچر تبدیل داده های آنالوگ به دیجیتال هست . البته مدلهای زیادی از کارت کپچر با قابلیت های بسیار زیاد در بازار موجود می باشد .
از کارتهای ارزان VCD/DVD MAKER گرفته که با 30 تا 40 هزار تومن می شود تهیه کرد تا کارتهای معمولی مونتاژ تلویزیونی مانند MATROX (EXTREAM PRO) / PRO 1 / DV 500 که قیمتشون از حدود 400 هزار تومان شروع میشه و به حدود 900 هزار تومن می رسه تا کارتهای حرفه ای تدوین که قیمتشون از حدود یک میلیون شروع می شه تا حدود 8 و 9 میلیون تومان مثل FAST / LIQUID/ CANOPUS .
ممکنه نا امید بشید و این سوال برای شما پیش بیاد که چرا اینقدر گران و این همه اختلاف قیمت ؟
بدلیل اینکه تقریبا تمام کارتهای کپچر تلویزیونی و حرفه ای قابلیت تدوین بسیار خوبی دارند و اکثر آنها علاوه بر ساپورت کردن Premiere ،
و نرم افزارهای اختصاصی خودشون قابلیتهای سخت افزاری بسیار منحصر به فردی هم دارند . یکی از این قابلیتها که شاید قبلا اسمشو نشنیده باشین
قابلیت REALTIME بودن اونهاست . REALTIME در کارتهای کپچر به معنی نشان دادن جلوه های تصویری و فیلترهای اعمال شده بر روی تصویر بدون نیاز به RENDER کردن می باشد . این تصویر می تواند عکس یا فیلم باشد و جلوه های تصویر هم می توانند فیلترها یا ترانزیشنهایی باشند که مثلا شما دربرنامه PREMIERE یا برنامه های مشابه بر روی لایه های تصویر اعمال می کنید . ( بعنوان مثال کارتی کپچری مثل CANOPUS قابلیت 30 لایه REAL TIME رو داره . یعنی می تونه 30 لایه ای رو که روی همشون فیلتر یا جلوه های تصویری اعمال شده بدون نیاز به RENDER نمایش بده . کاری که سیستمهای خانگی تا RENDER نکنن به هیچ عنوان نمی تونن انجام بدن )
قابلیت REALTIME یا ( بلا درنگ ) به اضافه قابلیت ادیت به روش سینمایی و HD و جنبه تجارتی و بازرگانی که کارتهای کپچر حرفه ای دارند تنها چند دلیل عمده گران بودن آنهاست.
اما من و شما که توانایی تامین این هزینه های سنگین رو نداریم باید چکار کنیم ؟
شما 2 راه دارید البته قبل از انتخاب یکی از اون دو راه باید بدونید که کیفیت تصاویر و خروجی نهایی چقدر برای شما مهم است ؟ اگر برای شما کیفیت خیلی مهم نیست و خروجی نهایی تان VCD یا DVD است پیشنهاد می کنم کارتهای ارزان قیمت را انتخاب کنید . فرمت کپچر آنها معمولا ( VCD (MPEG1) / DVD (MPEG2 می باشد . اما اگر خروجی با کیفیت بالا مثلا در حد DV CAM یا خروجی تلویزیونی بخواهید باید به سراغ کارت حرفه ای بروید.
اما قبل از اینکه به فکر خرید یک کارت کپچر مناسب بیفتید حتما باید از مشخصات مادربرد ، کارت گرافیک و رم سیستمتون اطلاع داشته باشید.
متاسفانه بعضی از مادربردها با بعضی از کارتهای کپچر اصلا سازگار نیستند . پس قبل از خرید حتما از فروشنده در این مورد سوال کنید . در ضمن کارت گرافیکتون هم بسیار مهم است . بعضی از کارتهای کچپر به گرافیکهای بالا احتیاج دارند . RAM هم که هرچی بالاتر باشه بهتره.
فکر می کنم این چند خط برای قسمت اول کافی باشه .در قسمت دوم یک کارت کپچر بسیار ارزان ، با کارایی و کیفیت خوب و دارای قابلیت ادیت حرفه ای ولی ویژه رو براتون معرفی خواهم کرد. اگه سوالی درباره PREMIERE و AFTER EFFECTS داشته باشین خوشحال میشم بتونم جواب بدم .
امیدوارم در روزهای آینده بتونم این موضوع رو ادامه بد م .
موفق باشید