Opera بین بقیه رقبای خودش ، تنها مرورگر پولی و غیر رایگان به حساب می آید و به پول ایران تقریبا سی و پنج هزار تومان نا قابل قیمت دارد . البته ویرایش رایگان این مرورگر هم قابل تهیه است ، با این تفاوت که درون آن آگهی های تبلیغاتی هم وجود دارد. اما وجود این تبلیغات به هیچ وجه باعث مختل شدن کار مرورگر نخواهد شد.
اپرا مرورگری پایدار (Stable) ، سریع ، خوش قیافه به همراه امکانات صوتی ویژه است.این مرورگر امکاناتی مانند TB ، مدریت برکلمه های عبور ، جلوگیری از نمایش صفحات بازشو و پخش و خواندن اخبار از گروه خبری RSS را نیز دارد.
کار کردن با منوهای تنظیم کننده ی اپرا کمی سخت است ، ولی مدیریت و امکانات جالب این مرورگر در مورد صفحه های بازشو (Pop-Up) مثال زدنی است. آزمونهای به عمل آمده نشان داده اند که این مرورگر به خوبی توانایی ارتباط با سایتهای مالی ( مانند سایتهای بانکی ) را دارد.این امکان در مرورگرهای دیگری مانند فایرفوکس ، IE ، موزیلا و .... با کمی مشکل روبه رو است.
البته چون در حال حاضر سیستم بانکی اینترنتی در ایران جا نیفتاده است ، ممکن است این موضوع برای کاربران ایرانی زیاد مهم نباشد. ولی با پیشرفت و همه گیر شدن اینترنت ، بعید نیست در چند دهه ی آینده سیستم بانکی اینترنتی جایگزین شیوه ی کلاسیک فعلی شده و این موضوع برای کاربران ایرانی هم مهم شود !
برخی از امکانات جدید نگارش 9 اپرا عبارتند از :
• امکان استفاده از Widget های زیبا و متنوع.
• و اما امکان جالب این ویرایش برای DVB دارها . توسط این ویرایش می توان بسیار سریع و آسان از طریق شبکه ی BitTorrent اقدام به دریافت فایل کرد.
بد نیست آماری را که مربوط به مرورگرهای اینترنتی است و در 2 ماه پیش اعلام شده به اطلاع شما هم برسانم.
84.7 درصد از کاربران با سلطان بی رقیب مرورگرهای وب یعنی IE کار می کنند. 10.05 درصد کاربران از Firefox استفاده می کنند.رتبه سوم مرورگرها با 3.19 درصد به Safari از شرکت Apple رسید.مقام چهارم هم با 1.05 درصد متعلق به Netscape است.پیشبینی می شود با انتشار IE7 ، مایکروسافت بتواند سهم از دست رفته ی خود را از بازار پس بگیرد.
توسط لینک زیر می توانید برای دانلود این مرورگر اقدام کنید.